Utställningsresultat 2018→  

 

Uppsala Läns Kennelklubbs nordiska utställning i Gimo
2018-05-27
Domare: Wera Hübenthal, Sverige  2+6 +2 valpar                           
Hanar                  
Valpklass
6-9 mån
VKL1 HP BIRvalp Fireflash Huntermoon
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Christina Soini, Borrby
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT NORDCERT BIR BIG-2 MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass EXC ÖKK1 

Caroholm's Aerosmith
Uppfödare Carola Holmqvist, Mariestad
Ägare Ulrika Wiklander, Sundsvall

Tikar                  
Valpklass
6-9 mån

VKL1 HP BIMvalp

Mac Rua's The True Treasure
Uppfödare Eva Brunstedt, Bro
Ägare Mari-Ann Westberg, Stockholm
Juniorklass

EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIM

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Juniorklass

Deltog ej

MerryMac Extra Golden Pearl Again
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL2 R-CERT R-NORDCERT 

Kells Hurricane Hannah
Uppfödare Kelly Wamsler, Tyskland
Ägare Eva Brunstedt, Bro

Öppen klass EXC ÖKK2

Caroholm's Sirenia
Uppfödare/Ägare Carola Holmqvist, Mariestad

Öppen klass Deltog ej

MerryMac Corinth Cookie
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rose-Marie Bellander

Öppen klass EXC ÖKK1

O'Rowanne Caiomhe
Uppfödare/Ägare Annika Vänje, Skå

Championklass EXC CHKK2 CK BTKL4

Smox Dig It
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Magdalena Uthberg, Tierp

Championklass

EXC CHKK1 CK BTKL3

The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

 

Svensk Irländsk Terrierförenings inofficiella rasspecial i Uppsala
2018-05-26
Domare: Ann-Christine Molin, Sverige 10+16 +5 valpar
Hanar                
Valpklass 
4-6 mån
1:a HP BIMvalp 4-6 mån Caroholm's Bark At The Moon
Uppfödare/Ägare Carola Holmström, Mariestad
Valpklass
6-9 mån
1:a HP BIMvalp 6-9 mån Fireflash Huntermoon
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Christina Soini, Borrby
Juniorklass 1:a HP BHKL2 BIMjunior MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Juniorklass 3:a HP BHKL4

MerryMac Extra Entertainer
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Susanne Mendelowitz

Juniorklass 4:a HP

Myrddin's Daring Dodger
Uppfödare Pella Davies-Liljeblad, Hässelby
Ägare Catarina Gabrielsson, Stockholm

Juniorklass 2:a HP BHKL3

Red Matrix Dust Of The Devil
Uppfödare Doris och Tina Nordström, Västerås Ägare Doris och Lars Nordström, Västerås 

Juniorklass Deltog ej

Red Wire Second To None
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Juniorklass Deltog ej 

Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud

Öppen klass 2:a

Caroholm's Aerosmith
Uppfödare Carola Holmqvist, Mariestad
Ägare Ulrika Wiklander, Sundsvall

Öppen klass 1:a HP

The Saga Of Agaton Sax
Uppfödare Christina Soini, Borrby
Ägare Matilda Jarpner, Vallentuna

Championklass 2:a HP

O'Rowanne BB King
Uppfödare Annika Vänje, Skå
Ägare Lena Ericson Lind, Mora

Championklass

1:a HP BHKL1 BIM

MerryMac You Are The Winner
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Veteranklass
8-10 år

1:a HP BIMveteran 8-10 år

Red Friend's Tactic Surprise
Uppfödare Anna Forsberg, Östervåla
Ägare Magdalena Uthberg, Tierp

Veteranklass
över 10 år

1:a HP BIRveteran över10 år BISveteran-2

MerryMac Wild Card
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Bengt Janson och Lotta Orre

Veteranklass
över 10 år

Deltog ej

Radiance American Splendour
Uppfödare Helene Wahlgren, Hässelby
Ägare Susana Mattsson

Tikar                
Valpklass
4-6 mån
1:a HP BIRvalp 4-6 mån BISvalp-1

Mac Rua's Bloody Mary
Uppfödare/Ägare Eva Brunstedt, Bro

Valpklass
4-6 mån
2:a HP

Mac Rua's Bombay Sapphire
Uppfödare Eva Brunstedt, Bro
Ägare Clara Norman, Stockholm

Valpklass
6-9 mån
1:a HP BIR-valp 6-9 mån BISvalp-2

Mac Rua's The True Treasure
Uppfödare Eva Brunstedt, Bro
Ägare Mari-Ann Westberg, Stockholm

Juniorklass

1:a HP BTKL2 BISjunior

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Juniorklass

3:a HP BTKL4

Kells Hurricane Hannah
Uppfödare Kelly Wamsler, Tyskland
Ägare Eva Brunstedt, Bro

Juniorklass

2:a HP BTKL3

Myrddin's Dream Come True
Uppfödare/Ägare Pella Davies-Liljeblad, Hässelby

Juniorklass Deltog ej Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
Juniorklass Deltog ej  Smox Etiquette
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Öppen klass 2:a HP

Caroholm's Sirenia
Uppfödare/Ägare Carola Holmqvist, Mariestad

Öppen klass 1:a HP Mac Rua's Nice Nelly
Uppfödare Eva Brunstedt, Bro
Ägare Mari-Ann Westberg, Stockholm
Öppen klass 3:a HP MerryMac Corinth Cookie
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rose-Marie Bellander
Öppen klass 4:a HP

O'Rowanne Caiomhe
Uppfödare/Ägare Annika Vänje, Skå

Öppen klass Oplacerad

O'Rowanne Cassidy
Uppfödare Annika Vänje, Skå
Ägare Jessica Lundström, Åkersberga 

Öppen klass Oplacerad

O'Rowanne Ciara
Uppfödare Annika Vänje, Skå
Ägare Petra Andersson, Falköping

Öppen klass Oplacerad

The Saga Of Aurora Sleeping Beauty
Uppfödare Christina Soini, Borrby
Ägare Ewa Lundquist, Täby

Championklass 3:a

Mac Rua's My Melody
Uppfödare Eva Brunstedt, Bro
Ägare Britt Lövdin

Championklass 1:a HP BTKL1 BIS

MerryMac Zinnia Of Gold Again
Uppfödare/Ägare Gertrud & Thomas Hagström, Kalmar 

Championklass 2:a HP

Myrddin's Hope and Glory
Uppfödare/Ägare Pella Davies-Liljeblad, Hässelby

Championklass Oplacerad

Smox Dig It
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Magdalena Uthberg, Tierp

Championklass

4:a

The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby
Veteranklass
8-10 år

1:a HP BIRveteran 8-10 år BISveteran-1 

Myrddin's For Better For Worse
Uppfödare/Ägare Pella Davies-Liljeblad, Hässelby
Veteranklass
över 10 år
Deltog ej Baystone Sweet Talk
Uppfödare John Childers, USA
Ägare Doris och Lars Nordström, Västerås
Uppfödarklass BISuppfödare-1 Kennel MerryMac - Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Uppfödarklass BISuppfödare-2 Kennel Myrddin's - Pella Davies-Liljeblad, Hässelby
Uppfödarklass BIS-uppfödare-3 Kennel O'Rowanne - Annika Vänje, Skå

 

Nordskånska Kennelklubbens nordiska utställning i Hässleholm
2018-05-20
Domare: Nemanja Jovanovic, Serbien 2+2 +1 valp   
Hanar              
Valpklass
6-9 mån
VKL1 HP BIRvalp  Fireflash Huntermoon
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Christina Soini, Borrby
Juniorklass Deltog ej MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL2 CERT R-NORDIC CERT
SVENSK DANSK CHAMPION

MerryMac Cream Of The Cropp
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Karin Hindfelt, Lund

Championklass CHKK1 CK BHKL1 NORDIC CERT BIR BIG-2

MerryMac You Are The Winner
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Tikar              
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT NORDIC CERT BIM BISjunior-1 Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Juniorklass Deltog ej Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
Championklass EXC CHKK1 CK BTKL2 R-NORDIC CERT   The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

 

Sydsvenska Terrierklubbens nationella utställning i Hörby
2018-05-19
Domare: Henrik Johansson, Sverige 3+2 +1 valp 
Hanar            
Valpklass
6-9 mån
VKL1 HP BIRvalp BISvalp-3 (6-9 mån) Fireflash Huntermoon
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Christina Soini, Borrby
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL2 CERT BIRjunior BISjunior-1 MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass EXC ÖKK1

MerryMac Cream Of The Cropp
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Karin Hindfelt, Lund

Championklass CHKK1 CK BHKL1 BIR BIS-3

MerryMac You Are The Winner
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Tikar            
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT BIM BIMjunior Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Juniorklass Deltog ej Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
Championklass EXC CHKK1 CK BTKL2  The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

 

Västsvenska Terrierklubbens nationella utställning i Vårgårda
2018-05-13
Domare: Gertrud Hagström, Sverige 1+2 + 2 valpar  
Hanar          
Valpklass
4-6 mån
HP VKL1 BIRvalp 4-6 mån Caroholm's Bark At The Moon
Uppfödare/Ägare Carola Holmström, Mariestad
Valpklass
6-9 mån
HP VKL1 BIRvalp 6-9 mån
BISvalp-2 (6-9 mån)
Fireflash Huntermoon
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Christina Soini, Borrby

Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR
BIRjunior 
Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Tikar          
Juniorklass Deltog ej
Smox Etiquette
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Öppen klass EXC ÖKK1 Caroholm's Sirenia 
Uppfödare/Ägare Carola Holmström, Mariestad
Championklass EXC CHKK1 CK BTKL1 BIM  The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

 

Skaraborgs Kennelklubbs nordiska utställning i Lidköping 
2018-05-12
Domare: Liselotte Johansson, Sverige 1+4 + 1 valp
Hanar        
Valpklass
6-9 mån
HP VKL1 BIRvalp Fireflash Huntermoon
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Christina Soini, Borrby

Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT NORDIC CERT BIR  Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Tikar        
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT NORDIC CERT BIM
Smox Etiquette
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Öppen klass EXC ÖKK1 Caroholm's Sirenia 
Uppfödare/Ägare Carola Holmström, Mariestad
Öppen klass VG ÖKK2 O'Rowanne Ciara
Uppfödare Annika Vänje, Skå
Ägare Petra Andersson, Falköping
Championklass Deltog ej Alcaphi's Joyful Journey
Uppfödare Malene Halsted Ask, Norge

Ägare Aina Borgenvik, Norge
Championklass EXC CHKK1 CK BTKL2 R-NORDIC CERT The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby