Utställningsresultat 2018→

Gotlands Kennelklubbs internationella utställning i Visby
2018-08-26
Domare: Karl-Erik Johansson, Sverige  1+2  (BIGJohn R Walsh, Irland/BIS: Svend Lövenkjær, Danmark)                            
Hanar                          
Unghundsklass EXC UKK1 CK BHKL1 CERT  CACIB BIR BIG-1 BIS-4 MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass Deltog ej

Caroholm's Aerosmith
Uppfödare Carola Holmqvist, Mariestad
Ägare Ulrika Wiklander, Sundsvall

Tikar                          
Öppen klass

EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIM

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass EXC ÖKK2

MerryMac Corinth Cookie
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rose-Marie Bellander, Norrtälje

 

Gotlands Kennelklubbs nationella utställning i Visby
2018-08-25
Domare: Saija Juutilainen, Finland  1+2                               
Hanar                        
Unghundsklass EXC UKK1 CK BHKL1 CERT  BIR BIG-1 MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass Deltog ej

Caroholm's Aerosmith
Uppfödare Carola Holmqvist, Mariestad
Ägare Ulrika Wiklander, Sundsvall

Tikar                        
Öppen klass

EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT BIM

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass EXC ÖKK2

MerryMac Corinth Cookie
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rose-Marie Bellander, Norrtälje

 

Dansk Kennel Klubs internationella utställning på Bornholm
2018-08-19
Domare: Anthony Kelly, Irland 1+3                
Hanar                          
Unghundsklass EXC UKK1 CK BHKL1 CERT  CACIB BIR BIG-1  MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Tikar                          
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIM

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BTKL3 

Scooby-Doo Silvester Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland
Ägare Petra Platen och Heike Sonnefeld, Tyskland

Championklass EXC CHKK1 CK BTKL2 R-CERT R-CACIB

Crown of Magic Heroes Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland
Ägare Petra Platen och Heike Sonnefeld, Tyskland

 

Östergötlands Kennelklubbs nordiska utställning i Norrköping
2018-08-19
Domare: Morgan Granander, Sverige 1+2
Hanar
Öppen klass VG ÖKK1 Dizzy's Niilo
Uppfödare Doris och Carsten Wackerhagen, Tyskland
Ägare Claudia Heckel, Tyskland
Tikar                    
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIR Myrddin's Dream Come True
Uppfödare/Ägare Pella Davies Liljeblad, Hässelby
Juniorklass EXC JUNKK2 CK BTKL2 R-CERT R-NORDCERT Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

 

Dansk Kennel Klubs internationella utställning på Bornholm
2018-08-18
Domare: Hanne Laine Jensen, Danmark 2+2                     
Hanar                        
Juniorklass EXC JUNKK1 Jumpout No Fear Carlin Aidan
Uppfödare Mads Mæland Breckling, Danmark
Ägare 
Unghundsklass EXC UKK1 CK BHKL1 CERT  CACIB BIR BIG-1 BIS-2 MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Tikar                        
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIM

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Championklass EXC CHKK1 CK BTKL2 R-CERT R-CACIB

Scooby-Doo Silvester Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland
Ägare Petra Platen och Heike Sonnefeld, Tyskland

 

Norsk Kennel Klubs internationella utställning i Lillehammer
2018-08-18
Domare: Gunnar Nymann, Danmark 1+0  
Hanar                      
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL1 CERT CACIB BIR 

Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud

 

Södermanlands Kennelklubbs nationella utställning i Eskilstuna
2018-08-18
Domare: Juha Palosaari, Finland 0+2
Tikar                  
Juniorklass EXC JUNKK2 CK BTKL2 R-CERT Myrddin's Dream Come True
Uppfödare/Ägare Pella Davies Liljeblad, Hässelby
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT BIR Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

 

Örebro Läns Kennelklubbs nationella utställning i Askersund
2018-08-12
Domare: Cindy Pettersson, Sverige 1+0
Hanar                        
Juniorklass Deltog ej 

?

Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR

MerryMac Extra Edition 
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Mari Helene Opdal, Jönköping

Tikar                        
Juniorklass Deltog ej ?

 

Blekinge Kennelklubbs nationella utställning i Ronneby
2018-08-11
Domare: Anne Livö Buvik, Norge 2+1
Hanar                
Öppen klass EXC ÖKK2 CK BHKL2 R-CERT Irish Toffee Findus
Uppfödare Detlev Röhr och Ute Harder, Tyskland
Ägare Helmut Pietschmann, Tyskland
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL1 CERT BIM
NORDISK CHAMPION
MerryMac Don Corleone
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Lillemor Forsgren, Färjestaden

Tikar                
Unghundsklass
EXC UKK1 CK BTKL1 CERT BIR

MerryMac Extra Golden Pearl Again
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

 

World Terrier Speciality, nationell utställning i Amsterdam
2018-08-11
Domare: Rainer Jacobs, Tyskland 5+5

Hanar 

Juniorklass

Deltog ej

Forrest V Irish Red
Uppfödare/Ägare T.c.f Van Der Walle

Juniorklass

Deltog ej

Granat Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland

Ägare Friedrich-Wilhelm Schöneberg, Tyskland

Juniorklass

EXC JUNKK1 CAC BIR BIRjunior BISjunior-3

MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Öppen klass

EXC ÖKK2

Nezhnoye Plamya Flaherty
Uppfödare Sofya Bobukh

Ägare Magdalena Muj, Rumänien

Öppen klass

EXC ÖKK1 R-CAC

Ozzi Z Perslu
Uppfödare Josef Srsen

Ägare Vera Srsnova, Tjeckien

Championklass

EXC CHKK1

Twist Sfora Nemroda
Uppfödare Cysewskie M.i.a

Ägare Ivan Capik, Tjeckien

Veteranklass

EXC VETKK1 BIRveteran

MerryMac Not Your Business
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Ägare Jeanel Kristensen, Danmark

Tikar  

Juniorklass

Deltog ej

Dizzy's Reeva
Uppfödare/Ägare Doris och Carsten Wackerhagen, Tyskland

Juniorklass

EXC JUNKK1 CAC BIM

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland

Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Öppen klass

EXC ÖKK2 

Amberville Fortune Cookie
Uppfödare/Ägare Piotr och Agata Kucza, Jersey

Öppen klass

EXC ÖKK2 R-CAC

Dizzy's Quintessa
Uppfödare/Ägare Doris och Carsten Wackerhagen, Tyskland

Championklass

EXC CHKK2

Brazan Amber Pageant
Uppfödare Marion Lovelace
Ägare Piotr och Agata Kucza, Jersey

Championklass

EXC CHKK1

MerryMac Zinnia Of Gold Again
Uppfödare/Ägare Gertrud & Thomas Hagström, Kalmar 

 

World Dog Show, internationell utställning i Amsterdam
2018-08-10
Domare: Andrzej Kaźmierski, Polen 13+18 + 1 valp

Hanar 

Juniorklass

EXC JUNKK1 R-CAC BIRjunior JWW-18

Darren Al Capone
Uppfödare/Ägare Sascha Rühl, Tyskland

Juniorklass

Deltog ej

Forrest V Irish Red
Uppfödare/Ägare T.c.f Van Der Walle

Juniorklass

Deltog ej

Granat Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland

Ägare Friedrich-Wilhelm Schöneberg, Tyskland

Juniorklass

EXC JUNKK 2

MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Juniorklass

Deltog ej

Red Wire Second To None
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Juniorklass

EXC JUNKK3

Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud

Unghundsklass

EXC UKK1 R-CACIB

Eddie Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland

Ägare Carola Brauchle, Tyskland

Unghundsklass

EXC UKK2

Falcon Flight Simply Irish
Uppfödare Petr Kelbl, Tjeckien

Ägare Zuzana och Petr Kelbl, Tjeckien

Öppen klass

Deltog ej 

Allerbester Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland

Ägare Sascha Rühl, Tyskland

Öppen klass

Deltog ej

Betirish Game Of Thrones
Uppfödare Irene Arrizabalaga Achaerandio

Ägare Irene Arrizabalaga, Spanien

Öppen klass

EXC ÖKK4

Betirish Guinness In Red Fire
Uppfödare Irene Arrizabalaga Achaerandio

Ägare Irene Arrizabalaga, Spanien

Öppen klass

EXC ÖKK3

Nezhnoye Plamya Flaherty
Uppfödare Sofya Bobukh

Ägare Magdalena Muj, Rumänien

Öppen klass

EXC ÖKK2

Nezhnoye Plamya Udachny Vybor
Uppfödare Sofya Bobukh

Ägare John Canty, Irland

Öppen klass

EXC ÖKK1

Ozzi Z Perslu
Uppfödare Josef Srsen

Ägare Vera Srsnova, Tjeckien

Championklass

EXC CHKK1 CAC CACIB BIM WW-18

Doyle Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland

Ägare Karina Grüttner, Tyskland

Championklass

EXC CHKK3

Irish Fellow Parvis
Uppfödare/Ägare Robert Hache, Tyskland

Championklass

EXC CHKK2

Twist Sfora Nemroda
Uppfödare Cysewskie M.i.a

Ägare Ivan Capik, Tjeckien

Veteranklass

EXC VETKK1 VWW-18

MerryMac Not Your Business
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Ägare Jeanel Kristensen, Danmark

Tikar  

Valpklass

Very Promising BIRvalp

Kells Starlight
Uppfödare/Ägare Kelly Wamsler, Tyskland

Juniorklass

Deltog ej

Dizzy's Reeva
Uppfödare/Ägare Doris och Carsten Wackerhagen, Tyskland

Juniorklass

Deltog ej

Dizzy's Rihanna
Uppfödare Doris och Carsten Wackerhagen, Tyskland
Ägare Torsten Eickhoff, Tyskland

Juniorklass

EXC JUNKK1 R-CAC JWW-18

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland

Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Juniorklass

EXC

Nezhnoye Plamya Shammi Käthe Of Haseland
Uppfödare Sofya Bobukh
Ägare Helmut Gielians, Tyskland

Juniorklass

EXC JUNKK4

Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Juniorklass

EXC JUNKK2

Royal Ruby' Just Like Fire
Uppfödare/Ägare Carolin Schmidt, Tyskland

Juniorklass

EXC JUNKK3

Strozzavolpe Love Is Red
Uppfödare Marco Calonaci

Ägare Robert Hache, Tyskland

Unghundsklass

VG UKK1

Landscaper's I'm The Bonfire
Uppfödare/Ägare Jörg Schneider, Tyskland

Unghundsklass

VG UKK2

Love Z Hodejovských Strání
Uppfödare Jaroslav Svejda

Ägare Lucie Uhlirova, Tjeckien

Öppen klass

EXC ÖKK4 

Amberville Fortune Cookie
Uppfödare/Ägare Piotr och Agata Kucza, Jersey

Öppen klass

EXC ÖKK2

Dizzy's Quintessa
Uppfödare/Ägare Doris och Carsten Wackerhagen, Tyskland

Öppen klass

EXC ÖKK1 R-CACIB

Emma Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland

Ägare Liane Schmidt, Tyskland

Öppen klass

EXC ÖKK3

Scooby-Doo Silvester Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland
Ägare Petra Platen och Heike Sonnefeld, Tyskland

Championklass

EXC CHKK2

Brazan Amber Pageant
Uppfödare Marion Lovelace
Ägare Piotr och Agata Kucza, Jersey

Championklass

VG

Breezy's American Starr Of Betirish
Uppfödare Terri Vandezande

Ägare Irene Arrizabalaga, Spanien

Championklass

EXC CHKK3

Crown Of Magic Heroes Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland
Ägare Petra Platen och Heike Sonnefeld, Tyskland

Championklass

EXC CHKK4

Dream Of My Life Simply Irish
Uppfödare Ing. Petr Kelbl

Ägare Zuzana och Petr Kelbl, Tjeckien

Championklass

VG

Merry Dancers' Magic Mae
Uppfödare Helga Richter-Lonnecke

Ägare Sandra Oberweis-Schuller, Luxembourg

Championklass

EXC CHKK1 CAC CACIB BIR
BIG-4 WW-18

MerryMac Zinnia Of Gold Again
Uppfödare/Ägare Gertrud & Thomas Hagström, Kalmar 

Veteranklass

EXC VETKK1 BIRveteran VWW-18

Irish Fellow Fairytale
Uppfödare/Ägare Robert Hache, Tyskland

 

Benelux Winner, internationell utställning i Amsterdam
2018-08-09
Domare: Sean Delmar, Irland 5+9
 

Hanar 

Juniorklass

EXC JUNKK2

Granat Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland

Ägare Friedrich-Wilhelm Schöneberg, Tyskland

Juniorklass

EXC JUNKK 1 CAC BIR BIRjunior

MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Juniorklass

Deltog ej

Red Wire Second To None
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Öppen klass

EXC ÖKK1 R-CAC CACIB 

Darren Al Capone
Uppfödare/Ägare Sascha Rühl, Tyskland

Öppen klass

EXC ÖKK2 R-CACIB

Ozzi Z Perslu
Uppfödare Josef Srsen

Ägare Vera Srsnova, Tjeckien

Veteranklass

EXC VETKK1 BIRveteran

MerryMac Not Your Business
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Ägare Jeanel Kristensen, Danmark

Tikar  

Juniorklass

Deltog ej

Dizzy's Reeva
Uppfödare/Ägare Doris och Carsten Wackerhagen, Tyskland

Juniorklass

Deltog ej

Dizzy's Rihanna
Uppfödare Doris och Carsten Wackerhagen, Tyskland
Ägare Torsten Eickhoff, Tyskland

Juniorklass

EXC JUNKK1

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland

Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Juniorklass

EXC JUNKK3

Queen Du Neufmoulin
Uppfödare Dótreppe De Bouvette
Ägare Marion Teeuwen, Nederländerna

Juniorklass

EXC JUNKK2

Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Öppen klass

EXC ÖKK3 

Amberville Fortune Cookie
Uppfödare/Ägare Piotr och Agata Kucza, Jersey

Öppen klass

EXC ÖKK1 R-CAC R-CACIB

Dizzy's Quintessa
Uppfödare/Ägare Doris och Carsten Wackerhagen, Tyskland

Öppen klass

EXC ÖKK2

Scooby-Doo Silvester Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland
Ägare Petra Platen och Heike Sonnefeld, Tyskland

Championklass

EXC CHKK3

Brazan Amber Pageant
Uppfödare Marion Lovelace
Ägare Piotr och Agata Kucza, Jersey

Championklass

EXC CHKK2

Crown Of Magic Heroes Von Der Emsmühle
Uppfödare Hans Erhard och Karina Grüttner, Tyskland
Ägare Petra Platen och Heike Sonnefeld, Tyskland

Championklass

EXC CHKK1 CAC CACIB BIM

MerryMac Zinnia Of Gold Again
Uppfödare/Ägare Gertrud & Thomas Hagström, Kalmar 

 

Finska Kennelklubbens internationella utställning i Kuopio - Sawo Show 2018
2018-08-05
Domare: Svein Bjarne Helgesen, Norge 0+2  
Hanar              
Juniorklass Deltog ej Fireflash Huntermoon
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Christina Soini, Borrby

Tikar              
Unghundsklass VG UKK1 Devilish Midsummer Night's Dream
Uppfödare Anna-Maria Linna, Finland
Ägare Ville Korhonen och Vilma Koskinen, Finland
Championklass EXC CHKK1 CK BTKL1 CACIB BIR The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

 

Jämtland-Härjedalens Kennelklubbs nordiska utställning i Svenstavik
2018-08-05
Domare: Helena Peterzéns, Sverige 1+3 +1 valp

Hanar                            
Valpklass
6-9 mån
VKL1 HP BIRvalp 

Abele's Star Avior Glory Way
Uppfödare Oxana Abeles, Ryssland
Ägare Anette Bodin, Sollefteå

Juniorklass VG JUNKK1 

Three Pines Curious Comrade
Uppfödare/Ägare Eva Kristina Burström, Nyköping

Tikar                            
Juniorklass Deltog ej

O'Shamrock Breed Northern Night af
Uppfödare Dimitri och Stephanie Hochart, Frankrike 
Ägare Kristina Girhagen, Sollefteå

Öppen klass VG ÖKK1

O'Rowanne Caiomhe
Uppfödare/Ägare Annika Vänje, Skå

Championklass EXC CHKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIR
CHAMPION

Smox Dancing Queen
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Lene-Kristine Garsjö, Norge

Championklass EXC CHKK2 

Three Pines Breathtaking Beauty
Uppfödare Eva Kristina Burström, Nyköping
Ägare Carina Lind Johansson, Ludvika

 

Dansk Kennel Klubs nordiska utställning i Billund
2018-08-05
Domare: Göran Bodegård, Sverige 1+1    
Hanar                        
Unghundsklass EXC UKK1 CK BHKL1 CERT NORDCERT BIM

Red Matrix Dust Of The Devil
Uppfödare Doris och Tina Nordström, Västerås
Ägare Doris och Lars Nordström, Västerås 

Tikar                        
Öppen klass

EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIR
DANSK SVENSK NORSK CHAMPION

Red Wire Qayenne
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

  

Finska Kennelklubbens nordiska utställning i Kuopio - Sawo Show 2018
2018-08-04
Domare: Marja Salminen, Finland 0+2
Hanar            
Juniorklass Deltog ej Fireflash Huntermoon
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Christina Soini, Borrby

Tikar            
Unghundsklass EXC UKK1 CK BTKL2 CERT
R-NORDCERT
Devilish Midsummer Night's Dream
Uppfödare Anna-Maria Linna, Finland
Ägare Ville Korhonen och Vilma Koskinen, Finland
Championklass EXC CHKK1 CK BTKL1 NORDCERT BIR The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

 

Svenska Terrierklubbens nationella utställning i Åsarna
2018-08-04
Domare: Gertrud Hagström, Sverige 1+1 +1 valp             

Hanar                          
Valpklass
6-9 mån
VKL1 HP BIRvalp BISvalp-2

Abele's Star Avior Glory Way
Uppfödare Oxana Abeles, Ryssland
Ägare Anette Bodin, Sollefteå

Juniorklass EXC JUNKK1 BIR-junior

Three Pines Curious Comrade
Uppfödare/Ägare Eva Kristina Burström, Nyköping

Tikar                          
Juniorklass Deltog ej

O'Shamrock Breed Northern Night af
Uppfödare Dimitri och Stephanie Hochart, Frankrike 
Ägare Kristina Girhagen, Sollefteå

Championklass EXC CHKK1 

Three Pines Breathtaking Beauty
Uppfödare Eva Kristina Burström, Nyköping
Ägare Carina Lind Johansson, Ludvika

 

Stockholms Kennelklubbs internationella utställning i Märsta
2018-08-04
Domare: Ekaterina Senashenko, Ryssland  2+3                             
Hanar                      
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT  BIR BIG-3 MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass Deltog ej

Caroholm's Aerosmith
Uppfödare Carola Holmqvist, Mariestad
Ägare Ulrika Wiklander, Sundsvall

Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL2 CACIB

Smox Ericsson
Uppödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud

Tikar                      
Juniorklass

EXC JUNKK1 CK BTKL2 R-CERT

Myrddin's Dream Come True
Uppfödare/Ägare Pella Davies Liljeblad, Hässelby
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIM

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass VG ÖKK1

MerryMac Corinth Cookie
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rose-Marie Bellander, Norrtälje

 

Finska Kennelklubbens nationella utställning i Kuopio - Sawo Show 2018
2018-08-03
Domare: Cindy Pettersson, Sverige 0+1
Hanar          
Juniorklass Deltog ej Fireflash Huntermoon
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Christina Soini, Borrby

Tikar          
Championklass EXC CHKK1 CK BTKL1 CERT BIR
FINSK/NORDISK CHAMPION
The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby