Utställningsresultat 2018→ 

 

Norsk Kennel Klubs internationella utställning i Lilleström - Dogs4All - Norsk vinnarutställning
2018-11-17
Domare: Stephanie Walsh, Irland  2+2 +1 valp

Hanar                                
Valpklass VKL1 HP BIRvalp 

Smox Fanfare
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Marius Erlandsen, Norge 

Championklass EXC CHKK2 CK BHKL2 R-CACIB

Sorrel Hill King Of Hearts
Uppfödare/Ägare Anne Sollerud, Norge

Championklass

EXC CHKK1 CK BHKL1 CERT CACIB BIM  NO V-2018 NORSK CHAMPION

MerryMac Cream Of The Cropp
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Karin Hindfelt, Lund

Tikar                                
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL2 R-CERT R-CACIB

Red Wire Sky's The Limit 
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Öppen klass

EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIR
NO V-2018

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Championklass

Deltog ej 

Alcaphi's Joyful Journey
Uppfödare Malene Halsted Ask, Norge
Ägare Aina Borgenvik, Norge

 

Norsk Kennel Klubs nordiska utställning i Lilleström - Dogs4All - Nordisk vinnarutställning
2018-11-16
Domare: Jon Cole, USA  3+2 + 2 valpar

Hanar                              
Valpklass VKL1 HP BIRvalp BIGvalp-1 BISvalp-4

Smox Fanfare
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Marius Erlandsen, Norge 

Unghundsklass EXC UKK1 CK BHKL2 CERT R-NORDCERT

Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud

Championklass EXC CHKK2 CK BHKL3 

MerryMac Cream Of The Cropp
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Karin Hindfelt, Lund

Championklass EXC CHKK1 CK BHKL1 NORDCERT BIM
NORD V-2018

Sorrel Hill King Of Hearts
Uppfödare/Ägare Anne Sollerud, Norge

Tikar                              
Valpklass

VKL1 HP BIMvalp

Smox Flower Power
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Ove Gustafsson, Åsensbruk

Juniorklass

EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIR
NORD JV-2018 NORD V-2018

Red Wire Sky's The Limit 
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Öppen klass

EXC ÖKK1 CK BTKL2 R-CERT R-NORDCERT

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Championklass

Deltog ej 

Alcaphi's Joyful Journey
Uppfödare Malene Halsted Ask, Norge
Ägare Aina Borgenvik, Norge

 

Östsvenska Terrierklubbens nationella utställning i Södertälje
2018-11-10
Domare: Mats Lindborg, Sverige 2+1 + 1 valp

Hanar                          
Unghundsklass EXC UKK1 CK BHKL1 CERT BIR BISunghund-1 BIS-2

MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Unghundsklass EXC UKK2

MerryMac Extra Edition
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Mari Helene Opdal, Jönköping

Tikar                          
Valpklass
6-9 mån

VKL1 HP BIRvalp BISvalp-1 (6-9 mån)

MerryMac Frosty Morning 
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Anne-Lie Lovrén, Vassmolösa

Juniorklass

EXC JUNKK1

Myrddin's Dream Come True 
Uppfödare/Ägare Pella Davies Liljeblad, Hässelby

 

Dansk Kennel Klubs internationella utställning i Herning
2018-11-04
Domare: Monika Blaha, Österrike 4+2  

Hanar                            
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL2 R-CERT Jun.CERT 

Nezhnoye Plamya Schit Dragon
Uppfödare Sofya Bobukh, Ryssland 
Ägare Andrea Gasch, Tyskland 

Unghundsklass EXC UKK1 

Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud

Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL1 CERT CACIB BIM

Smox Designed Pastime
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Margherita och Dieter Hospowsky, Tyskland

Championklass Deltog ej

Red Wire Mastermind
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Veteranklass EXC VETKK1 CK BHKL3 BIRveteran

Merrymac Not Your Business
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Jeanel Kristensen, Danmark

Tikar                            
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIR

Red Wire Sky's The Limit 
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Öppen klass

Deltog ej

Pastime Roxanne
Uppfödare/Ägare Margherita och Dieter Hospowsky, Tyskland

Championklass

EXC CHKK1 CK BTKL2 R-CERT R-CACIB

Classic Celtic Crackers Katniss vom Haseland
Uppfödare Susann och Helmut Gielians, Tyskland
Ägare Andrea Gasch, Tyskland

Championklass

Deltog ej 

Alcaphi's Joyful Journey
Uppfödare Malene Halsted Ask, Norge
Ägare Aina Borgenvik, Norge

 

Dansk Kennel Klubs internationella utställning i Herning
2018-11-03
Domare: Kalvo Kriisk, Estland 2+2

Hanar                          
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT Jun.CERT BIR

Nezhnoye Plamya Schit Dragon
Uppfödare Sofya Bobukh, Ryssland 
Ägare Andrea Gasch, Tyskland 

Unghundsklass EXC UKK1 CK BHKL2 R-CERT CACIB

Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud

Öppen klass Deltog ej 

Smox Designed Pastime
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Margherita och Dieter Hospowsky, Tyskland

Championklass Deltog ej

Red Wire Mastermind
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Tikar                          
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIM

Red Wire Sky's The Limit 
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Öppen klass

Deltog ej

Pastime Roxanne
Uppfödare/Ägare Margherita och Dieter Hospowsky, Tyskland

Championklass

EXC CHKK1 CK BTKL2 R-CERT R-CACIB

Classic Celtic Crackers Katniss vom Haseland
Uppfödare Susann och Helmut Gielians, Tyskland
Ägare Andrea Gasch, Tyskland

Championklass

Deltog ej 

Alcaphi's Joyful Journey
Uppfödare Malene Halsted Ask, Norge
Ägare Aina Borgenvik, Norge

 

Småland-Ölands Kennelklubbs internationella utställning i Växjö
2018-11-02
Domare: Charlotta Mellin, Sverige 1+2

Hanar                        
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL1 CERT CACIB BIR BIG-4

MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Tikar                        
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIM

Red Wire Sky's The Limit 
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Championklass

VG CHKK1

Alcaphi's Joyful Journey
Uppfödare Malene Halsted Ask, Norge
Ägare Aina Borgenvik, Norge