Utställningsresultat 2019→ 

 

Norra Älvsborgs Kennelklubbs nordiska utställning i Vänersborg
2019-06-08
Domare: Harto Stockmari, Finland 1+1

Hanar                                  
Championklass

EXC CHKK1 CK BHKL1 NORDCERT BIM 

Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud

Tikar
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIR
CHAMPION
Smox Etiquette
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud

 

Östergötlands Kennelklubbs nationella utställning i Norrköping
2019-06-02
Domare: Åke Cronander, Sverige 4+4 +2 valpar  

Hanar                                        
Valpklass
6-9 mån
VKL1 HP BIMvalp

The Saga Of Buick Skylark
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Juniorklass VG JUNKK1

Red Wire U R Perfect
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL3 CERT
CHAMPION

MerryMac Extra Edition
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Mari Helene Opdal, Jönköping

Championklass EXC CHKK1 CK BHKL1 BIM MerryMac Cream Of The Cropp
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Karin Hindfelt, Lund

Championklass EXC CHKK2 CK BHKL2 MerryMac You Are The One
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Anne-Lie Lovrén, Vassmolösa

Tikar                                        
Valpklass
6-9 mån

VKL1 HP BIRvalp

The Saga Of Borgward Arabella
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Juniorklass

EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT BIR BISjunior-4

MerryMac Frosty Morning
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Anne-Lie Lovrén, Vassmolösa

Öppen klass

VG ÖKK2

MerryMac Corinth Cookie
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rose-Marie Belander, Norrtälje

Öppen klass

EXC ÖKK1 CK BTKL2 R-CERT

Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Championklass

EXC CHKK1 CK BTKL3

The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Uppfödargrupp HP Kennel MerryMac

 

Svensk Irländsk Terrierförenings inofficiella Rasspecial i Norrköping
2019-06-01
Domare: Bill Leslie, Irland 10+18 +4 valpar  

Hanar                                      
Valpklass
6-9 mån
Deltog ej

The Saga Of Bentley Blower
Uppfödare Christina Soini, Borrby
Ägare Lars Claesson, Strängnäs

Valpklass
6-9 mån
VKL1 HP BISvalp 

The Saga Of Buick Skylark
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Juniorklass EXC JUNKK1 HP BHKL2 BISjunior

Red Wire U R Perfect
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Juniorklass VG JUNKK2

Smox Fanfare
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Marius Erlandsen, Norge

Öppen klass EXC ÖKK1 HP BHKL1 BIS

MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Öppen klass VG ÖKK3 

MerryMac Extra Edition
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Mari Helene Opdal, Jönköping

Öppen klass EXC ÖKK2 HP

MerryMac Extra Sensation
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Championklass EXC CHKK2 HP MerryMac Cream Of The Cropp
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Karin Hindfelt, Lund

Championklass EXC CHKK3 MerryMac You Are The One
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Anne-Lie Lovrén, Vassmolösa

Championklass EXC CHKK4 Red Matrix Dust Of The Devil
Uppfödare Doris och Kristina Nordström, Västerås
Ägare Doris och Lars Nordström, Västerås
Championklass EXC CHKK1 HP BHKL3  Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Veteranklass
över 10 år
EXC VETKK1 HP BHKL4 BISveteran Red Friend's Tactic Surprise
Uppfödare Anna Forsberg, Östervåla
Ägare Magdalena Uthberg, Tierp
Tikar                                      
Valpklass
6-9 mån

VKL2

MerryMac Golden Eye Again
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rickard Hagström, Uppsala

Valpklass
6-9 mån

VKL1 HP BIMvalp

The Saga Of Borgward Arabella
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Juniorklass

EXC JUNKK1 HP BTKL2 BIMjunior

MerryMac Frosty Morning
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Anne-Lie Lovrén, Vassmolösa

Juniorklass

EXC JUNKK2 HP BTKL4

Smox Flower Power
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Ove Gustafsson, Åsensbruk

Unghundsklass

EXC UKK2 HP

Mac Rua's Bloody Mary
Uppfödare/Ägare Eva Brunstedt, Bro

Unghundsklass

EXC UKK3

Mac Rua's The True Treasure
Uppfödare Eva Brunstedt, Bro
Ägare Mari-Ann Westberg, Stockholm

Unghundsklass

EXC UKK1 HP BISunghund

Myrddin's Dream Come True
Uppfödare/Ägare Pella Davies Liljeblad, Hässelby

Öppen klass

EXC ÖKK4

Mac Rua's Nice Nelly
Uppfödare Eva Brunstedt, Bro
Ägare Mari-Ann Westberg, Stockholm

Öppen klass

EXC

MerryMac Corinth Cookie
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rose-Marie Belander, Norrtälje

Öppen klass

EXC ÖKK2 HP

MerryMac Extra Golden Pearl Again
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Öppen klass

EXC ÖKK1 HP BTKL3

Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Öppen klass

EXC ÖKK3

Smox Etiquette
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud

Championklass

EXC CHKK3 HP

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Championklass

EXC CHKK4

Mac Rua's My Melody
Uppfödare Eva Brunstedt, Bro
Ägare Britt Löwdin, Farsta

Championklass

EXC

Myrddin's Hope And Glory
Uppfödare/Ägare Pella Davies Liljeblad, Hässelby

Championklass

EXC CHKK2 HP

Smox Christina
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Ove Gustafsson, Åsensbruk

Championklass

VG

Smox Dig It
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Magdalena Uthberg, Tierp

Championklass

EXC CHKK1 HP BTKL1 BIM

The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Veteranklass
över 10 år

EXC VETKK1 HP BIMveteran

MerryMac Emmy Award
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Celia Nordin Rappestad, Åby

Veteranklass
över 10 år

EXC VETKK2 HP

Myrddin's For Better For Worse
Uppfödare/Ägare Pella Davies Liljeblad, Hässelby

Avelsgrupp

Deltog ej

Glenstal's In Hot Pursuit

Avelsgrupp

Deltog ej

MerryMac Pearl Pirouette Again
Avelsgrupp Deltog ej MerryMac Sensation
Uppfödargrupp BISuppfödare-3 Kennel Mac Rua's
Uppfödargrupp BISuppfödare Kennel MerryMac
Uppfödargrupp BISuppfödare-2 Kennel Smox

 

Norsk Terrier Klubs nationella utställning i Mjöndalen "Terrierspesialen"
2019-06-01
Domare: Max King, UK 0+2

Tikar                                  
Juniorklass

EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT BIR

Mac Rua's Baccardi Breezer
Uppfödare Eva Brunstedt, Bro
Ägare Malene Halsted Ask, Norge

Veteranklass

EXC VETKK1 CK BTKL2 BIRveteran

Sorrel Hill Joy Of Love
Uppfödare Anne Sollerud, Norge
Ägare Eva Kristina Burström, Nyköping