Utställningsresultat 2019→
Finska Kennelklubbs internationella utställning i Eckerö, Åland 2019-09-28 Domare: Tiina Taulos, Finland 1+1
|
Hanar |
Championklass |
EXC CHKK1 CK BHKL1 CERT CACIB BIM FINSK CHAMPION C.I.B.kvalificerad |
Smox Ericsson Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud
|
Tikar |
Unghundsklass |
EXC UKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIR
|
Smox Flower Power Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud Ägare Ove Gustafsson, Åsensbruk
|
Dansk Kennel Klubs internationella utställning i Ballerup 2019-09-22 Domare: Lillian Lleton, Danmark 1+3 + 1 valp
|
Hanar |
Juniorklass |
EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT junCERT BIM |
MerryMac Goldfinger Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar Ägare Rickard Hagström, Uppsala
|
Tikar |
Valpklass 3-6 mån |
VKL1 HP BIRvalp
|
Red Wire Wicked Witch Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
|
Unghundsklass |
EXC UKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIR
|
MerryMac Frosty Morning Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar Ägare Anne-Lie Lovrén, Vassmolösa
|
Öppen klass |
EXC ÖKK1 CK BTKL2
|
Red Wire Sky's The Limit Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
|
Championklass |
EXC CHKK1 CK BTKL3
|
Red Wire She's Got The Look Uppfödare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö Ägare Kirsten Læssöe, Danmark
|
Sydskånska Kennelklubbens nationella utställning i Eslöv 2019-09-21 Domare: Francesco Cochetti, Italien 1+3
|
Hanar |
Juniorklass |
Deltog ej |
Red Wire U R Perfect Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
|
Juniorklass |
EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR BIRjunior |
The Saga Of Buick Skylark Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby
|
Tikar |
Juniorklass |
EXC JUNKK1 CK BTKL2 CERT BIMjunior
|
MerryMac Fame And Fortune Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar Ägare Gun Zimmer, Mjöhult
|
Juniorklass |
EXC JUNKK2 CK BTKL3 R-CERT
|
The Saga Of Borgward Arabella Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby
|
Championklass |
EXC CHKK1 CK BTKL1 BIM
|
The Saga Of Ariel Little Mermaid Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby
|
Sydsvenska Terrierklubbens nationella utställning i Bjuv 2019-09-15 Domare: Cindy Pettersson, Sverige 1+2 + 1 valp
|
Hanar |
Juniorklass |
EXC JUNKK1 BIMjunior |
The Saga Of Buick Skylark Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby
|
Tikar |
Valpklass 4-6 mån |
VKL1 HP BIRvalp
|
Red Wire Wicked Witch Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
|
Juniorklass |
EXC JUNKK1 BIRjunior
|
MerryMac Fame And Fortune Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar Ägare Gun Zimmer, Mjöhult
|
Juniorklass |
EXC JUNKK2
|
The Saga Of Borgward Arabella Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby
|
Sydsvenska Terrierklubbens nationella utställning i Bjuv 2019-09-14 Domare: Paul Martin, Storbritannien (BISvalp: Lillian Lleton, Danmark) 1+2 + 1 valp
|
Hanar |
Juniorklass |
EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR BIRjunior |
The Saga Of Buick Skylark Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby
|
Tikar |
Valpklass 4-6 mån |
VKL1 HP BIRvalp BISvalp-2
|
Red Wire Wicked Witch Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
|
Juniorklass |
EXC JUNKK2 CK BTKL2 R-CERT
|
MerryMac Fame And Fortune Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar Ägare Gun Zimmer, Mjöhult
|
Juniorklass |
EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT BIM BIMjunior
|
The Saga Of Borgward Arabella Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby
|
Uppsala Läns Kennelklubbs nationella utställning i Gimo 2019-09-14 Domare: Birte Scheel, Danmark 1+2
|
Hanar |
Championklass |
EXC CHKK1 CK BHKL1 CERT BIR CHAMPION |
Red Lucifer At Bonosue Uppfödare D. Neale, England Ägare Ian Hardman, England, c/o Vänje, Skå
|
Tikar |
Öppen klass |
Deltog ej
|
Caroholm's Sirenia Uppfödare/Ägare Carola Holmström, Mariestad
|
Öppen klass |
EXC ÖKK2
|
Kells Hurricane Hannah Uppfödare Kelly Wamsler, Tyskland Ägare Eva Brunstedt, Bro
|
Öppen klass |
EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT BIM
|
O'Rowanne Cassidy Uppfödare Annika Vänje, Skå Ägare Jessica Lundström, Åkersberga
|
Gästriklands Kennelklubbs nordiska utställning i Sandviken 2019-09-08 Domare: Philippou S Kelveri, Cypern 0+2
|
Tikar |
Unghundsklass |
EXC UKK2 |
Mac Rua's Bloody Mary Uppfödare Eva Brunstedt, Bro Ägare Doris Nordström och Eva Brunstedt, Västerås |
Unghundsklass |
EXC UKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIR |
O'Shamrock Breed Northern Night af Uppfödare Dimitri och Stephanie Hochard, Frankrike Ägare Kristina Girhagen, Sollefteå |
Småland-Ölands Kennelklubbs nationella utställning på Öland 2019-09-07 Domare: Monica Vikner Stafberg, Sverige 1+2
|
Hanar |
Juniorklass |
EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR BISjunior-1 |
MerryMac Goldfinger Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar Ägare Rickard Hagström, Uppsala |
Tikar |
Juniorklass |
EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT BIM |
MerryMac Golden Eye Again Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar Ägare Rickard Hagström, Uppsala |
Öppen klass |
EXC ÖKK1 CK BTKL2 R-CERT |
Kells Hurricane Hannah Uppfödare Kelly Wamsler, Tyskland Ägare Eva Brunstedt, Bro |
Gotlands Kennelklubbs internationella utställning i Visby 2019-09-01 Domare: Merete Dalgaard, Danmark 1+2
|
Hanar |
Championklass |
EXC CHKK1 CK BHKL1 CACIB BIM |
MerryMac Cream Of The Cropp Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar Ägare Karin Hindfelt, Lund
|
Tikar |
Öppen klass |
EXC ÖKK1 CK BTKL2 CERT
|
MerryMac Corinth Cookie Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar Ägare Rose-Marie Belander, Norrtälje
|
Championklass |
EXC CHKK1 CK BTKL1 CACIB BIR
|
Fireflash Gold Dust Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
|
Finska Kennelklubbens internationella utställning i Riihimäki 2019-09-01 Domare: Maija Mäkinen, Finland 4+3
|
Hanar |
Juniorklass |
Deltog ej |
O'nut Glen Orwell Uppfödare Florence och Michel Guerin, Frankrike Ägare Riikka Leppänen och Anna O'Mahoney, Finland
|
Juniorklass |
EXC JUNKK1 CK BHKL2 R-CERT |
Red Wire U R Perfect Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
|
Championklass |
EXC CHKK2 CK BHKL4 R-CACIB |
Irish Vintage's Celtic Cernunnos Uppfödare Tanja Kallila, Finland Ägare
|
Championklass |
EXC CHKK1 CK BHKL1 CERT CACIB BIM FINSK CHAMPION |
MerryMac Extra Sensation Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
|
Veteranklass |
EXC VETKK1 CK BHKL3 BIRveteran |
Karamell-In Mister Finland Uppfödare Nanna Hippanen, Finland Ägare Saija Suhonen, Finland
|
Tikar |
Unghundsklass |
EXC UKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIR BIG-4
|
MerryMac Frosty Morning Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar Ägare Anne-Lie Lovrén, Vassmolösa
|
Öppen klass |
EXC ÖKK2
|
Devilish Nenagh Uppfödare Anna-Maria Linna, Finland Ägare Jelena Kosareva, Finland
|
Öppen klass |
EXC ÖKK1 CK BTKL2 R-CERT R-CACIB
|
Red Wire Sky's The Limit Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
|
Championklass |
Deltog ej
|
Irish Vintage's Honeybee Carnica Uppfödare Tanja Kallila, Finland Ägare
|