Utställningsresultat 2019→ 

 

Gästriklands Kennelklubbs nordiska utställning i Sandviken
2019-09-08
Domare: Philippou S Kelveri, Cypern 0+2

Tikar
Unghundsklass EXC UKK2 Mac Rua's Bloody Mary
Uppfödare Eva Brunstedt, Bro
Ägare Doris Nordström och Eva Brunstedt, Västerås
Unghundsklass EXC UKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIR  O'Shamrock Breed Northern Night af
Uppfödare Dimitri och Stephanie Hochard, Frankrike
Ägare Kristina Girhagen, Sollefteå

 

Småland-Ölands Kennelklubbs nationella utställning på Öland
2019-09-07
Domare: Monica Vikner Stafberg, Sverige 1+2  

Hanar
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR BISjunior-1 MerryMac Goldfinger
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rickard Hagström, Uppsala
Tikar  
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT BIM MerryMac Golden Eye Again
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rickard Hagström, Uppsala
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BTKL2 R-CERT  Kells Hurricane Hannah
Uppfödare Kelly Wamsler, Tyskland
Ägare Eva Brunstedt, Bro

 

Gotlands Kennelklubbs internationella utställning i Visby
2019-09-01
Domare: Merete Dalgaard, Danmark 1+2

Hanar                                                
Championklass EXC CHKK1 CK BHKL1 CACIB BIM

MerryMac Cream Of The Cropp
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Karin Hindfelt, Lund

Tikar                                                
Öppen klass

EXC ÖKK1 CK BTKL2 CERT R-CACIB

MerryMac Corinth Cookie
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rose-Marie Belander, Norrtälje

Championklass

EXC CHKK1 CK BTKL1 CACIB BIR

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

 

Finska Kennelklubbens internationella utställning i Riihimäki
2019-09-01
Domare: Maija Mäkinen, Finland 4+3

Hanar                                              
Juniorklass Deltog ej

O'nut Glen Orwell
Uppfödare Florence och Michel Guerin, Frankrike
Ägare Riikka Leppänen och Anna O'Mahoney, Finland

Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL2 R-CERT 

Red Wire U R Perfect
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Championklass EXC CHKK2 CK BHKL4 R-CACIB

Irish Vintage's Celtic Cernunnos
Uppfödare Tanja Kallila, Finland
Ägare

Championklass EXC CHKK1 CK BHKL1 CERT CACIB BIM
FINSK CHAMPION

MerryMac Extra Sensation
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Veteranklass EXC VETKK1 CK BHKL3 BIRveteran

Karamell-In Mister Finland
Uppfödare Nanna Hippanen, Finland
Ägare Saija Suhonen, Finland 

Tikar                                              
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIR BIG-4

MerryMac Frosty Morning
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Anne-Lie Lovrén, Vassmolösa

Öppen klass

EXC ÖKK2

Devilish Nenagh
Uppfödare Anna-Maria Linna, Finland
Ägare Jelena Kosareva, Finland

Öppen klass

EXC ÖKK1 CK BTKL2 R-CERT R-CACIB

Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Championklass

Deltog ej 

Irish Vintage's Honeybee Carnica
Uppfödare Tanja Kallila, Finland
Ägare