Utställningsresultat 2019→
Finska Kennelklubbs internationella utställning i Seinäjoki 2019-10-26 Domare: Sissi Dollmann, Österrike 2+3
|
Hanar |
Öppen klass |
EXC ÖKK1 CK BHKL2 CERT CACIB FINSK CHAMPION
|
Racy Red Glenstal Dawn Of Dellingr Uppfödare/Ägare Johanna Niemelä, Finland |
Veteranklass |
EXC VETKK1 CK BHKL1 BIR BIRveteran
|
Karamell-In Mister Finland Uppfödare Nanna Pesola, Finland Ägare Saija Suhonen, Finland
|
Tikar |
Öppen klass |
EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIM FINSK CHAMPION |
O'Shamrock Breed Northern Night af Uppfödare Dimitri och Stephanie Hochard, Frankrike Ägare Kristina Girhagen, Sollefteå |
Öppen klass |
EXC ÖKK2 CK BTKL2 R-CERT R-CACIB |
Racy Red Glenstal Saga's Perception Uppfödare Johanna Niemelä, Finland Ägare Johanna Niemelä och Outi Järvi, Finland
|
Championklass |
EXC CHKK1 CK BTKL3 |
Lurvendhalis Alannah Uppfödare Eeva Laukkanen, Finland Ägare Tiina Prest, Finland
|
Västernorrlands Kennelklubbs nationella utställning i Sundsvall 2019-10-13 Domare: Anne Klaas, Estland 0+1
|
Hanar |
Unghundsklass |
Deltog ej |
Abele's Star Avior Glory Way Uppfödare O I Abeles, Ryssland Ägare Anette Bodin, Sollefteå |
Tikar |
Öppen klass |
EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT BIR
|
O'Shamrock Breed Northern Night af Uppfödare Dimitri och Stephanie Hochard, Frankrike Ägare Kristina Girhagen, Sollefteå |
Svenska Terrierklubbens nationella utställning i Baggböle 2019-10-12 Domare: Marja Salminen, Finland 0+1 + 1 valp
|
Hanar |
Unghundsklass |
Deltog ej |
Abele's Star Avior Glory Way Uppfödare O I Abeles, Ryssland Ägare Anette Bodin, Sollefteå |
Tikar |
Valpklass 4-6 mån |
VKL1 HP BIRvalp |
Rubinettes Boop Boop Be Doop Uppfödare/Ägare Anette Bodin, Sollefteå
|
Unghundsklass |
Deltog ej |
Mac Rua's Bloody Mary Uppfödare Eva Brunstedt, Bro Ägare Doris Nordström och Eva Brunstedt, Västerås |
Öppen klass |
EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT BIR CHAMPION |
O'Shamrock Breed Northern Night af Uppfödare Dimitri och Stephanie Hochard, Frankrike Ägare Kristina Girhagen, Sollefteå |
Tyska Kennelklubbens internationella utställning i Rostock 2019-10-06 Domare: Kerstin Buss, Tyskland 2+6
|
Hanar |
Juniorklass |
EXC JUNKK1 CK BHKL1 junCERT BIR BIRjunior |
Red Wire U R Perfect Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
|
Unghundsklass |
VG |
Nezhnoye Plamya S. Dragon for Celtic Crackers Uppfödare Sofya Bobukh, Ryssland Ägare Andrea Gasch, Tyskland
|
Tikar |
Juniorklass
|
EXC JUNKK1 CK BTKL1 junCERT BIM
|
Fireflash Irish Pearl Uppfödare/Ägare Sonja Metschulat, Tyskland
|
Juniorklass
|
VG JUNKK2
|
Liv Red Fianna Uppfödare Astrid Tretau, Tyskland Ägare Ulrike Althöhn, Tyskland
|
Unghundsklass |
EXC UKK1 CK BTKL3 R-CERT R-CACIB
|
Irish Fellow Rhea Uppfödare Petra Röder-Hache och Robert Hache, Tyskland Ägare Bernd och Susanne Poeppel, Tyskland
|
Öppen klass |
EXC ÖKK1 CK BTKL2 CERT CACIB
|
Red Wire Touch Of Gold Uppfödare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö Ägare Helle Gisböl, Danmark
|
Öppen klass |
EXC ÖKK2
|
Landscaper's I'am The Bonfire Uppfödare/Ägare Jörg Schneider, Tyskland
|
Veteranklass |
EXC VETKK1 vetCERT BIRveteran
|
Dizzy's Gleddis Uppfödare Doris och Carsten Wackerhagen, Tyskland Ägare Doris och Carsten Wackerhagen och Regina Tepper, Tyskland
|
Norsk Kennel Klubs nordiska utställning i Harstad 2019-10-06 Domare: Veli-Pekka Kumpumäki, Finland 0+1
|
Tikar |
Unghundsklass |
EXC UKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIR |
O'Shamrock Breed Northern Night af Uppfödare Dimitri och Stephanie Hochard, Frankrike Ägare Kristina Girhagen, Sollefteå |
Västsvenska Terrierklubbens nationella utställning i Tånga Hed, Vårgårda 2019-10-05 Domare: Jeff Luscott, England 2+2 (BISjunior: Jeff Luscott, BISunghund: Vesa Lehtonen, BIS: Juha Palosaari)
|
Hanar |
Juniorklass |
EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR BIRjunior BISjunior-1 BIS-2 |
The Saga Of Buick Skylark Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby
|
Unghundsklass |
EXC UKK1 CK BHKL2 R-CERT BIRunghund BISunghund-4 |
Smox Ferrari Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud
|
Tikar |
Juniorklass |
EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT BIM
|
Smox Flower Power Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud Ägare Ove Gustafsson, Åsensbruk
|
Juniorklass |
EXC JUNKK2
|
The Saga Of Borgward Arabella Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby
|
Tyska Terrierklubbens nationella utställning i Rostock 2019-10-05 Domare: Hans van den Berg, Nederländerna (BIS: Lillian Lleton, Danmark) 1+5 + 1 valp
|
Hanar |
Juniorklass |
EXC JUNKK1 CK BHKL1 junCERT BIR BIRjunior BISjunior-1 Bester Hochläufer |
Red Wire U R Perfect Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
|
Tikar |
Valpklass
|
VKL1 HP BIRvalp BISvalp-1
|
Red Wire Wicked Witch Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
|
Juniorklass
|
EXC JUNKK1 CK BTKL1 junCERT BIM
|
Fireflash Irish Pearl Uppfödare/Ägare Sonja Metschulat, Tyskland
|
Juniorklass
|
VG JUNKK2
|
Liv Red Fianna Uppfödare Astrid Tretau, Tyskland Ägare Ulrike Althöhn, Tyskland
|
Unghundsklass |
EXC UKK1 CK BTKL2 CERT
|
Irish Fellow Rhea Uppfödare Petra Röder-Hache och Robert Hache, Tyskland Ägare Bernd och Susanne Poeppel, Tyskland
|
Öppen klass |
EXC BTKL3 R-CERT
|
Landscaper's I'am The Bonfire Uppfödare/Ägare Jörg Schneider, Tyskland
|
Veteranklass |
VG VETKK1
|
Dizzy's Gleddis Uppfödare Doris och Carsten Wackerhagen, Tyskland Ägare Doris och Carsten Wackerhagen och Regina Tepper, Tyskland
|