Utställningsresultat 2018→  

 

Östsvenska Terrierklubbens nationella utställning i Eskilstuna "Nordic Terrier Show"
2018-06-16
Domare: Adrian Walmsley, Australien 2+1 
Hanar                    
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR BIRjunior BISjunior-1 BIS-1

MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Juniorklass EXC JUNKK2 CK BHKL2 R-CERT 

Red Matrix Dust Of The Devil
Uppfödare Doris och Tina Nordström, Västerås
Ägare Doris och Lars Nordström, Västerås 

Tikar                    
Unghundsklass EXC UKK1 CK BTKL1 CERT BIM BIRunghund BIS-BIMhund-2  Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass Deltog ej Caroholm's Sirenia
Uppfödare/Ägare Carola Holmqvist, Mariestad

 

Dalarnas Kennelklubbs nationella utställning i Leksand
2018-06-10
Domare: Dodo Sandahl, Sverige/Carl Gunnar Stafberg (valpar) 1+2 +1 valp
Hanar                  
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 BIR

Red Matrix Dust Of The Devil
Uppfödare Doris och Tina Nordström, Västerås
Ägare Doris och Lars Nordström, Västerås 

Tikar                  
Valpklass
4-6 mån
VKL1 HP BIRvalp 4-6 mån 

Mac Rua's Bloody Mary
Uppfödare/Ägare Eva Brunstedt, Bro

Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT BIM

Kells Hurricane Hannah
Uppfödare Kelly Wamsler, Tyskland
Ägare Eva Brunstedt, Bro

Öppen klass EXC ÖKK1 CK BTKL2 R-CERT

O'Rowanne Cassidy
Uppfödare Annika Vänje, Skå
Ägare Jessica Lundström, Åkersberga 

 

Övre Norra Terrierklubbens nationella utställning i Skellefteå
2018-06-09
Domare: Max King, Storbritannien 1+1 +1 valp
Hanar                  
Valpklass 
4-6 mån
VKL1 HP BIRvalp 4-6 mån BISvalp-1 4-6 mån

Abele's Star Avior Glory Way
Uppfödare Oxana Abeles, Ryssland
Ägare Anette Bodin, Sollefteå

Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR BIRjunior

Red Matrix Dust Of The Devil
Uppfödare Doris och Tina Nordström, Västerås
Ägare Doris och Lars Nordström, Västerås 

Tikar                  
Juniorklass

VG JUNKK1

Red Branch California Dreamin' 
Uppfödare Hazel Olbrich, Joe och Elena Metz, USA
Ägare Anette Bodin, Sollefteå
Unghundsklass

Deltog ej

Kells Hurricane Hannah
Uppfödare Kelly Wamsler, Tyskland
Ägare Eva Brunstedt, Bro

 

Norra Älvsborgs Kennelklubbs nordiska utställning i Vänersborg
2018-06-09
Domare: Liz-Beth Liljeqvist, Sverige 2+2
Hanar                  
Juniorklass EXC JUNKK2 CK BHKL2 R-CERT R-NORDCERT

MerryMac Extra Edition
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Mari Helene Opdal, Jönköping

Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT NORDCERT BIR BIRjunior BISjunior-3

Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud

Tikar                  
Juniorklass EXC JUNKK1  Smox Etiquette
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Öppen klass Deltog ej

Caroholm's Sirenia
Uppfödare/Ägare Carola Holmqvist, Mariestad

Championklass EXC CHKK1 Alcaphi's Joyful Journey
Uppfödare Malene Halsted Ask, Norge
Ägare Aina Borgenvik, Norge

 

Östergötlands Kennelklubbs nationella utställning i Norrköping
2018-06-03
Domare: Åke Cronander, Sverige 1+1 (3 anmälda)                            
Hanar                    
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIM MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Tikar                    
Juniorklass

EXC JUNKK1 CK BTKL1 CERT BIR BIG-3

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

 

Norsk Terrier Klubs nationella utställning i Mjøndalen - TerrierSpesialen
2018-06-03
Domare: Charlotta Mellin, Sverige 1+0
Hanar                    
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR BIRjunior Three Pines Curious Comrade
Uppfödare/Ägare Eva Kristina Burström, Nyköping

 

Norsk Kennel Klubs nordiska utställning i Sandefjord
2018-06-02
Domare: Petter Steen, Norge 2+0      
Hanar                  
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL2 CERT R-NORDCERT  Three Pines Curious Comrade
Uppfödare/Ägare Eva Kristina Burström, Nyköping
Championklass EXC CHKK1 CK BHKL1 NORDCERT BIR 

Sorrel Hill King Of Hearts
Uppfödare/Ägare Anne Sollerud, Norge