Utställningsresultat 2018→

 

Södra Norrbottens Kennelklubbs internationella utställning i Piteå
2018-07-14
Domare: Benny Blidh von Schedvin, Sverige 0+2 + 1 valp (Domare: Marion Finney, Irland)                 
Hanar                        
Valpklass
6-9 mån
VKL1 HP BIRvalp BISvalp-1

Abele's Star Avior Glory Way
Uppfödare Oxana Abeles, Ryssland
Ägare Anette Bodin, Sollefteå

Tikar                        
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT CACIB BIR
CHAMPION

Alaphi's Jiffy Pop On Fire
Uppfödare Malene Halsted Ask, Norge
Ägare Anette Bodin, Sollefteå

Championklass EXC CHKK1 CK BTKL2 R-CACIB 

Red Wire Pretty Woman
Uppfödare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
Ägare Eva-Britt Breimer, Gammelstad

 

Hallands Kennelklubbs nationella utställning i Tvååker
2018-07-07
Domare: Robert Harbin, Australien 1+1   
Hanar                          
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIM

MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Tikar                          
Unghundsklass EXC UKK1 CK BTKL1 CERT BIR Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

 

Hallands Kennelklubbs nordiska utställning i Tvååker
2018-07-06
Domare: Anette Edlander, Sverige 1+1 
Hanar                        
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT NORDCERT BIR

MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Tikar                        
Unghundsklass EXC UKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIM Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

 

Norsk Kennel Klubs internationella utställning i Trondheim
2018-07-01
Domare: Svend Lövenkjær, Danmark 1+2                     
Hanar                      
Championklass EXC CHKK1 CK BHKL1 CERT CACIB BIR
NORSK/NORDISK CHAMPION

O'Rowanne B B King
Uppfödare Annika Vänje, Skå
Ägare Lena Ericson Lind, Mora

Tikar                      
Öppen klass EXC ÖKK2 CK BTKL2 CERT R-CACIB

O'Rowanne Caiomhe
Uppfödare/Ägare Annika Vänje, Skå

Öppen klass EXC ÖKK1 CK BTKL1 CACIB BIM

Smox Dancing Queen
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Lene-Kristine Garsjö, Norge

 

Hälsingland Kennelklubbs nationella utställning i Alfta
2018-07-01
Domare: Barbara Ruth Smith, Sverige 2+1
Hanar                    
Juniorklass Deltog ej

Three Pines Curious Comrade
Uppfödare/Ägare Eva Kristina Burström, Nyköping

Unghundsklass EXC UKK1 CK BHKL2 R-CERT 

Red Matrix Dust Of The Devil
Uppfödare Doris och Tina Nordström, Västerås
Ägare Doris och Lars Nordström, Västerås 

Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL1 CERT BIM

Red Wire Quentin
Uppfödare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
Ägare Louise Hallenborg, Höganäs

Tikar                    
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT BIR

Kells Hurricane Hannah
Uppfödare Kelly Wamsler, Tyskland
Ägare Eva Brunstedt, Bro