Utställningsresultat 2018→

Sydsvenska Terrierklubbens nationella utställning i Bjuv
2018-09-09
Domare: Sonja Pagani, Italien 1+1 + 1valp (BISvalp: Siewert Falk-Rüdiger, Tyskland/BISjunior: Yvonne Van Den Bogert, Holland/BISunghund: Vesa Lehtonen, Finland/BIS: Siewert Falk-Rüdiger, Tyskland)                     
Hanar                                
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR BISjunior-1 BIS-1 MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Tikar                                
Valpklass
4-6 mån

VKL1 HP BIRvalp BISvalp-2

MerryMac Frosty Morning
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Juniorklass

Deltog ej

Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT BIM BISunghund-2

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

 

Sydsvenska Terrierklubbens nationella utställning i Bjuv
2018-09-08
Domare: Siewert Falk-Rüdiger, Tyskland 1+1 + 1valp (BISvalp: Sonja Pagani, Italien/BISjunior: Vesa Lehtonen, Finland/BISunghund: Pia Lundberg, Sverige/BIS: Sonja Pagani, Italien)                   
Hanar                              
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIR BISjunior-1 BIS-1 MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Tikar                              
Valpklass
4-6 mån

VKL1 HP BIRvalp BISvalp-2

MerryMac Frosty Morning
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Juniorklass

Deltog ej

Red Wire Sky's The Limit
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT BIM BISunghund-4

Fireflash Gold Dust
Uppfödare Sonja Metschulat, Tyskland
Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

  

Småland-Ölands Kennelklubbs nationella utställning på Öland
2018-09-02
Domare: Marie Gadolin, Sverige 2+2  (BIG: Anki Johansson, Sverige/BIS: Nils Molin, Sverige)                   
Hanar                            
Unghundsklass Deltog ej MerryMac Extra Sensation
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL2 CERT  
CHAMPION
MerryMac Don Giovanni
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Mikael Svensson, Borgholm
Championklass EXC CHKK1 CK BHKL1 BIR
BIG-1 BIS-2

MerryMac You Are The Winner
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Tikar                            
Unghundsklass

EXC UKK1 CK BTKL1 CERT BIM

MerryMac Extra Golden Pearl Again
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Öppen klass EXC ÖKK1

MerryMac Corinth Cookie
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rose-Marie Bellander, Norrtälje

 

Gästriklands Kennelklubb nordiska utställning i Sandviken (Högbo bruk)
2018-09-01
Domare: Göran Bodegård, Sverige 1+1   
Hanar              
Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT NORDCERT BIR

Red Matrix Dust Of The Devil
Uppfödare Doris och Kristina Nordström, Västerås
Ägare Doris Nordström, Västerås

Tikar              
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIM
SVENSK/NORSK/FINSK (NORDISK) CHAMPION
O'Rowanne Caiomhe
Uppfödare/Ägare Annika Vänje, Skå