Utställningsresultat 2019→ 

 

Nordskånska Kennelklubbens nordiska utställning i Hässleholm
2019-05-19
Domare: Ingrid Borchorst, Danmark  2+3 + 2 valpar   

Hanar                                        
Valpklass
6-9 mån
VKL1 HP BIRvalp 

The Saga Of Buick Skylark
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT NORDCERT BIM

Red Wire U R Perfect
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL2 R-CERT R-NORDCERT

MerryMac Extra Sensation
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Tikar                                        
Valpklass
6-9 mån

VKL1 HP BIMvalp

The Saga Of Borgward Arabella
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Öppen klass

EXC ÖKK2 CK BTKL2 R-NORDCERT 

MerryMac Extra Golden Pearl Again
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Öppen klass

EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT NORDCERT BIR

Red Wire Rose Royce
Uppfödare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
Ägare Gun Olsson, Knäred

Championklass

EXC CHKK1 CK BTKL3

The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

 

Sydsvenska Terrierklubbens nationella utställning i Hörby
2019-05-18
Domare: Marie Hogarty, Irland 2+3 + 3 valpar  

Hanar                                      
Valpklass
6-9 mån
VKL1 HP BIMvalp 

The Saga Of Buick Skylark
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL1 CERT BIM

Red Wire U R Perfect
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Öppen klass VG ÖKK1

MerryMac Edition Of Gold
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Tikar                                      
Valpklass
6-9 mån

VKL1 HP BIRvalp BISvalp-2 (6-9 mån)

MerryMac Golden Eye Again
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Rickard Hagström, Uppsala

Valpklass
6-9 mån

VKL2 

The Saga Of Borgward Arabella
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Öppen klass

EXC ÖKK1 CK BTKL1 CERT BIR
CHAMPION

MerryMac Extra Golden Pearl Again
Uppfödare/Ägare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar

Öppen klass

VG ÖKK2

Red Wire Rose Royce
Uppfödare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö
Ägare Gun Olsson, Knäred

Championklass

EXC CHKK1 CK BTKL2 

The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

 

Skaraborgs Kennelklubbs nordiska utställning i Lidköping
2019-05-12
Domare: Karl-Erik Johansson, Sverige 3+2 + 2 valpar

Hanar                                    
Valpklass
6-9 mån
VKL1 HP BIRvalp 

The Saga Of Buick Skylark
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL2 CERT R-NORDCERT

Red Wire U R Perfect
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL3 R-CERT

MerryMac Extra Edition
Uppfödare Gertrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Mari Helene Opdal, Jönköping

Championklass EXC CHKK1 CK BHKL1 NORDCERT BIR Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Tikar                                    
Valpklass
6-9 mån

VKL1 HP BIMvalp

The Saga Of Borgward Arabella
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Juniorklass

EXC JUNKK1 CK BTKL2 CERT R-NORDCERT

Smox Flower Power
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Ove Gustafsson, Åsensbruk

Championklass

EXC CHKK1 CK BTKL1 NORDCERT BIM

The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

 

Västsvenska Terrierklubbens nationella utställning i Vårgårda
2019-05-11
Domare: Rade Dakic, Serbien 2+3 + 2 valpar

Hanar                                  
Valpklass
6-9 mån
VKL1 HP BIRvalp BISvalp-3 (6-9 mån)

The Saga Of Buick Skylark
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Juniorklass EXC JUNKK1 CK BHKL2 CERT BISjunior-1

Red Wire U R Perfect
Uppfödare/Ägare Birgitta och Arne Sköld, Vollsjö

Championklass EXC CHKK1 CK BHKL1 BIR Smox Ericsson
Uppfödare/Ägare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Tikar                                  
Valpklass
6-9 mån

VKL1 HP BIMvalp

The Saga Of Borgward Arabella
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

Juniorklass

EXC JUNKK2 CK BTKL3 R-CERT

MerryMac Forget Me Not
Uppfödare Getrud och Thomas Hagström, Kalmar
Ägare Evy Marita Andersson, Nossebro

Juniorklass

EXC JUNKK1 CK BTKL2 CERT

Smox Flower Power
Uppfödare Elisabeth Skålberg, Mellerud
Ägare Ove Gustafsson, Åsensbruk

Championklass

EXC CHKK1 CK BTKL1 BIM

The Saga Of Ariel Little Mermaid
Uppfödare/Ägare Christina Soini, Borrby

 

Norsk Kennel Klubs nordiska utställning i Ålesund
2019-05-05
Domare: Siv Jernhake, Sverige 1+1

Hanar                                
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL1 CERT NORDCERT BIM

Three Pines Curious Comrade
Uppfödare/Ägare Eva Kristina Burström, Nyköping

Tikar                                
Championklass

EXC CHKK1 CK BTKL1 NORDCERT BIR

Three Pines Breathtaking Beauty
Uppfödare Eva Kristina Burström, Nyköping
Ägare Carina Lind-Johansson, Ludvika

 

Norsk Kennel Klubs internationella utställning i Ålesund
2019-05-04
Domare: Pia Lundberg, Sverige 1+1  

Hanar                                  
Öppen klass EXC ÖKK1 CK BHKL1 CERT CACIB BIM

Three Pines Curious Comrade
Uppfödare/Ägare Eva Kristina Burström, Nyköping

Tikar                                  
Championklass

EXC CHKK1 CK BTKL1 CACIB BIR

Three Pines Breathtaking Beauty
Uppfödare Eva Kristina Burström, Nyköping
Ägare Carina Lind-Johansson, Ludvika